2020-2021 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

2020 – 2021 eğitim döneminin başlaması ile birlikte Hukuki Düşünce Akademisi ve And Dergi açısından yeni dönemin öngörülebilir haritası, yeni yönetim kurulu ve faaliyet ve etkinlik amacı çerçevesinde birleşimde bulunan üyeler tarafından 14 Ekim 2020 tarihinde teams üzerinden toplantı yapılarak belirlenmiştir.

Toplantı süresince her üyenin fikirleri dinlenilmiş ve planlama boyutu çerçevesinde değerlendirmeye alınmıştır. Yeni dönemde hangi projelere imza atılacağı hususunda kararlar verilmiş, projelerin getirileri ve götürüleri hakkında konuşmalar yapılmıştır. Nihayet hem Hukuki Düşünce Akademisi hem de And Dergi açısından yeni yıla ait yol haritası üzerinde karara varılmıştır.And Dergi’nin dijital ortama aktarılması

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs’ün sosyal hayatı etkilemesi, dergimizin vuku bulan sağlık krizinden dolayı her kesime ulaşamaması ve yazarlarımızın yazılarının paylaşılacağı bir platformun yaşanılan dönem açısından mümkün olmaması; ayrıca dijital hayata ayak uydurmanın esas olması maksadıyla And Dergi’nin dijital ortama aktarılması ve internet sitesi şemsiyesi altından faaliyetlerini sürdürmesi için yönetim kurulumuz, dergimizin faaliyetini sürdürmesi için interaktif bir alternatifin olması için çalışmalara başlamıştır.

Çalışmalar meyvesini vermiş ve dergimizin ana yüzü 22 Ekim 2020 tarihinde faaliyet grubunda oylamaya açılmıştır.

Oylama sonucu ara yüzüne karar verilen internet sitemiz 3 Aralık 2020 tarihinde http://anddergi.net/ adresi ile açılmış ve tanımını ve işleyişini esas alan reklamları sosyal medyada titiz bir çalışma ile yürütülmüştür. Dijital ortamda bulunmayan ancak dergimizin sayılarında bulunmuş olan eski yazılarımız sitemizde paylaşılmış ve dönem boyunca yazarlarımız tarafından bizlere ulaştırılan yazılar sitemizde kendisine yer bulmuştur. Ayrıca sitemizde yeni bir köşe açılmış ve bu köşeye sanat köşesi adı verilmiştir.

Köşemizde tablo, kara kalem, heykel gibi sanatsal açıdan yoruma açık paylaşımlar yapılmıştır ve bu çerçevede paylaşımlar yapılmaya devam edilecektir. http://anddergi.net/category/sanat/Ticaret Hukuku hakkında canlı yayın

27 Aralık 2020 tarihinde Mert Önal moderatörlüğünde, Beykent Üniversitesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Yurtbaşı ile instagram hesapları üzerinden Elektronik Ticaret ve Sosyal Medya Ticareti hakkında canlı yayın yapılmıştır.

Canlı yayınımızın sonuç raporu: http://anddergi.net/dr-ogr-uyesi-fatih-yurtbasi-ile-canli-yayin-etkinligi-sonuc-raporu/

And Dergi Sitesinde Yayınlanan Bazı Eserler

Yıl içerisinde birçok eser sitemizde yayınlanmış ve okurlarımıza sunulmuştur.

Yıl içerisinde sitede yayınlanan bazı yazılar

Hukuk: http://anddergi.net/olunceye-kadar-bakma-sozlesmesi/

Fikir: http://anddergi.net/liberal-perspektiften-tarihle-yuzlesme-diger-bir-deyisle-tarihle-hesaplasma/

Edebiyat: http://anddergi.net/hakikat/, http://anddergi.net/ifadeler/

Sanat: http://anddergi.net/1417-2/

Yargıtay Karar İncelemesi

24 Şubat 2021 tarihinde Ekrem Bülent Bişer moderatörlüğünde Teams uygulaması üzerinden, tartışmaya açık durumda olan anayasa ve yargıtay kararı incelemesi etkinliği yapılmıştır. Tartışmaya konu ilgili kararlar ektedir.

Anayasa Yargısı Kararı: Başvuru No: 2013/1789, Halime Sare Aysel

Hukuk Genel Kurulu Kararı: E. 2014/2-813 K. 2016/157Türkiye Geneli Bireysel Başvuru Yarışması Etkinliği

14 Ekim 2020 tarihinde yapılan genel toplantı ile yıl içerisinde yapılması planlanan proje olarak bireysel başvuru dilekçe yarışması üzerinde mutabık olunmuştur.

7 Şubat 2021 tarihinde Emrullah Özalp organizatörlüğünde projeye başlangıç verilmiş ve proje ekibi üç kola ayrılmıştır. Bu kollardan ilki bireysel başvuruya konu olacak olayı yaratacak, bir diğeri projenin sosyal medyada reklamını yapacak, internet sitesinde yayınlanmasını sağlayacak ve son ekip ise jüri ekibi olacak şekilde planlanmıştır.

İlgili konu kısa süre içerisinde başarılı şekilde yaratılmış ve projenin reklam faaliyeti başlatılarak proje, sosyal medya vasıtasıyla duyurulmuştur.

Projemizin ayrıntıları sitemizde yayınlanmıştır.

http://anddergi.net/yarismamizin-ayrintilari/

Birçok sosyal medya hesabında paylaşımı yapılmış ve birçok hukuk kulübü tarafından paylaşıma konu olmuştur.

8 Mart 2021 tarihi, dilekçe alımı için son tarih olarak belirlenmiştir.

Yarışma konulu projeye Türkiye genelindeki birçok hukuk fakültesi öğrencisi iştirak etmiştir. 

Yarışma sonucu büyük ödülü kazanan katılımcılarımız 5 Nisan 2021 tarihinde jürimiz tarafından açıklanmıştır.

Türkiye Geneli Projemizin Sonuç Raporu: http://anddergi.net/bireysel-basvuru-dilekce-yarismasi-sonuc-raporu/

Hakimlik, savcılık ve kaymakamlık hakkında canlı yayın

9 Mayıs 2021 tarihinde Mehmet Topak möderatörlüğünde, Hakimlik Akademisi kurucusu ve ilgili konu hakkında üst düzey bilgi sahibi hocamız Erhan Kaya ile instagram hesapları üzerinden hakim, savcı ve kaymakamlık mesleklerine hazırlık sürecinde yapılması gerekenler hakkında canlı yayın yapılmıştır.

Canlı yayınımızın sonuç raporu: http://anddergi.net/hakimlik-akademisi-kurucusu-erhan-kaya-ile-canli-yayin-etkinligi-sonuc-raporu/Yıl Sonu Yönetim kurulu toplantısı

18 Mayıs 2021 tarihinde yönetim kurulu üyeleri yıl sonu değerlendirmesi ve gelecek yılın nasıl yapılacağı hakkında teams üzerinden toplantı yapmış, bu yönde değerlendirmeler ve fikir alışverişleri üzerinde durulmuş ve 2020-2021 dönemi faaliyet ve proje kapsamında sonlandırılmıştır.

2020-2021 eğitim dönemi boyunca faaliyetlerimizin içerisinde bulunan herkese teşekkürlerimizi sunar, kendilerine başarılar dileriz. 


2017-2018 Faaliyet raporumuza gitmek için tıklayınız.