Hakimlik Akademisi kurucusu Erhan Kaya ile Canlı Yayın Etkinliği Sonuç Raporu

Giriş

Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenci topluluğu Hukuki Düşünce Akademisi ve akademinin yayın organı And Dergi birlikteliğinde, 9 Mayıs 2021 tarihinde Hakimlik Akademisi kurucusu Erhan Kaya ile instagram üzerinden hakim, savcı ve kaymakamlık mesleklerine hazırlıktaki süreç ve sürecin nasıl yönetileceği hakkında seminerler serisi adı altında canlı yayın yapılmıştır.

Etkinliğin Amacı

Birçok hukuk fakültesi ve iktisadi idari bilimler fakültesi öğrencisinin hayali olan hakimlik, savcılık ve kaymakamlık meslekleri, mesleği ele alma hususundaki yol boyunca önlerine çıkacak zorlu süreç açısından, yeni mezun olacak öğrencilerin kafasında büyük bir soru işareti olarak bulunmaktadır. Etkinliğimizin amacı bu süreçte ne gibi zorlukların olduğunu, neler ile karşılaşılacağını ve bu sorunların çözüme nasıl bir yol izlenerek kavuşturulacağı hakkında kafalarda yaratılan soru işaretlerinin çözüme kavuşturulmasıdır.İlerleyiş ve Şekil

Etkinliğimiz Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi dördüncü sınıf öğrencisi Mehmet Topak möderatörlüğü ile ilgili konu hakkında üst düzey bilgi sahibi hocamız arasında, soru cevap şeklinde ilerlemiş, böylelikle bir sohbet havası oluşturulmuş; dinleyicilerimizin de sorularıyla şeklini almıştır.

Etkinliğimizin kaydı @hukukidusunceakademisi instagram sayfasında bulunmaktadır. Kaydımızı izleyebilir, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kazanımlar

Hakimlik, savcılık ve kaymakamlık alanları hakkında bilgi sahibi olundu.

İlgili alanlarda çalışmak ve meslek sahibi olmak için yol katedilen süreç hakkında bilgi sahibi olundu.

Öğrencilerin süreç hakkında kafasındaki soru işaretleri çözüme kavuşturuldu.

Hocamızın kurucusu olduğu Hakimlik Akademisi hakkında bilgi sahibi olundu.Sonuç

Birçok Hukuk fakültesi ve iktisadi idari bilimler fakültesi öğrencisinin hayali olan hakimlik, savcılık ve kaymakamlık mesleği, mesleğe ulaşılabilir hususu ve süreci bağlamında zorlu ve çetindir. Bundan mütevellit öğrenciler veya ilgili fakülte mezunlarının kafasında bu konuda fazlaca soru işareti bulunur. Bu soru işaretlerinin cevapları bilirkişilerden alınabilir ve süreç böylelikle daha kolay yönetilir hale getirilebilir. Bu konuda hayallerini gerçekleştirmeye yönelik çalışmalarını sürdüren herkese bu zorlu yolda başarılar dileriz.